Co zabierać dla dzieci w podróż lub na wycieczkę?

Co zabierać dla dzieci w podróż lub na wycieczkę?

Gdy udajemy się z dziećmi w dłuższą podróż samochodem, koleją czy statkiem, należy przemyśleć sobie wcześniej sposób żywienia ich w tych warunkach. Zależnie od czasu trwania podróży, trzeba zaplanować, co z sobą zabrać i w jakiej ilości.  

Jeśli z góry wiadomo, że w czasie podróży nie będzie można kupić w ciągu dnia nic gorącego, odpowiedniego dla dzieci- to pierwsze śniadanie w domu powinno składać się przede wszystkim z gotowanej potrawy(ciepłej). Poza tym musimy zabrać termosy z herbatą. Można również zabrać gorącą potrawę, np. Potrawkę z kurczaka z ryże, pulpety z marchwią itp… 

Jakie wybrać produkty?

Zabieranie mleka w podróż nie jest wskazane. Pamiętajcie że mleko nie gasi pragnienia. 

Mleko można zastąpić mięsem (przygotowanym w domu w postaci mielonych lub bitych kotletów, pieczeni, sznycli, kurczaka itp.) lub twarogiem, jajami lub polędwicą czy szynką albo pasztetem domowym mięsno- jarzynowym.  

Owoce, pomidory, ogórki świeże lub kiszone w domu, cytryny, pomarańcze itp.. Należy traktować jako konieczne uzupełnienie produktów białkowych. Produkty te należy zabrać z domu umyte i osuszone i spakowane w pudełka. Owoce zwłaszcza importowane (pomarańcze, winogrona, banany itp..) należy najpierw umyć przed obraniem, w gorącej wodzie, a potem natychmiast w wodzie zimnej, aby zachowały swój naturalny wygląd. Pieczywo najlepiej zabrać pełnoziarniste.  

Czego nie zależy zabierać

Nie należy zabierać na wycieczkę czy podróż produktów słonych, ostrych, tłustych itp…np. słonych ogórków, śledzi, zbyt ostrych serów i konserw z dodatkiem korzennych przypraw, tłustych mięs i łatwo psujących się wędlin (np.. Świeżych kiełbas, pasztetu czy salcesonów itp.. ) oraz ryb, zarówno smażonych jak i wędzonych, gdyż łatwo rozwijają się w nich bakterie, które mogą stać się powodem zatrucia, zwłaszcza w lecie.

Gotowe kanapki z masłem, mięsem, jajami czy twarogiem dobre są tylko na pierwsze godziny podróży, a następnie najlepiej przygotować już w podróży czy na postojach, gdyż świeżo przygotowane są nie tylko smaczniejsze, ale i mniej narażone na zepsucie. W związku z tym należy zabrać ze sobą większą serwetkę, nóż, łyżeczki, spodeczki na owoce i kubeczki do picia.

Czy Twoje dziecko też je więcej w czasie podróży?

Należy korzystać z każdej sposobności umycia rąk w czasie podróży. Proszę pamiętać, że do przechowywania żywności, a zwłaszcza do przechowywania potraw gorących, nie nadają się naczynia z plastiku, gdyż w połączeniach z potrawami zawierającymi tłuszcz następuje przenikanie szkodliwych związków chemicznych do żywności. Nie należy również przechowywać bezpośrednio w opakowaniu plastikowym, wędlin, masła itp.. Lecz uprzednio zawijając je w pergamin. Buteleczki z polichlorku winylu (znajdujące się w sprzedaży) mogą być używane do wody, herbaty czy napojów owocowych. Zastrzeżenia te podane są na etykiecie przedmiotów, które kupujemy i należy ściśle ich przestrzegać.